Festival nauke

ČETVRTI DANI NAUKE „ČUDA SU SVUDA“

Povodom obeležavanja svetskog dana nauke koji je 7. novembra i ove školske godine u OŠ „Aleksa Šantić“ održan je festival nauke. Članice Aktiva prirodnih nauka nastavnica   Jelena Fodora, Dana Doder, Milodarka Gordić, Bilja Šutić, Bajić Branka, Ljiljana Marjanović, Bogdan Zurovac zajedno u saradnji sa  nastavnicom engleskog jezika, Milanom Lovrenčić, organizovale su aktivnost pod nazivom – ČUDA SU SVUDA. Naime, učenici petog i  šestog razreda su imali radionicu o reciklaži, učenici sedmog i osmog razreda su učestvovali u naučnom kvizu a učenici osmog razreda su izveli i nekoliko eksperimenata.

Program je izgledao ovako:

Petak 10.11.2017. u 13:15 časova  – Radionica „Bubble machine“

Radionicu je pripremila nastavnica Jelena Fodora. Učenik 8-2, Nikola Dangubić je pripremio kratak film o činjenicama, zanimljivostima i važnosti reciklaže. Nakon toga učenici su podeljeni u pet grup1 (5-1, 5-2, 5-3, 6-1, 6-2) sa po četiri člana. Nastavnica Fodora je podelila materijal, objasnila korake i pokazala kratak film o tome kako napraviti mašinu za balončiće od recikliranih materijala. Učenici su pristupili izradi. Svaka grupa je imala mentora – Jelena Fodora, Milana Lovrenčić, Dunja Bošković (8-2), Miloš Samardžić (8-2) i Anđela Đurić (8-1). Nakon izrade grupe su predstavile svoje mašine. Svi učenici su dobili slatki paket za učešće u radionici.

Četvrtak  9.11.2017. u 13:15 časova  – Naučni kviz

Naučni kviz je organizovala Milana Lovrenčić. Nastavnici prirodnih nauka su pripremili pitanja za učenike, Dana Doder (fizika), Ljiljana Marjanović (geografija), Bajić Branka (biologija), Milodarka Gordić (hemija) i Bogdan Zurovac (matematika). Po tri učenika sedmog jedan i dva, i tri učenika predstavnika osmog jedan i dva su se takmičili u dve igre, asocijacije i milioner. Svi učesnici su dobili slatki paket i pohvalnicu za učešće a pobednici su dobili i poklon  knjigu.

Ponedeljak  6.11.2017. u 12:00 časova – Gost inznenađenja i eksperimenti

Ugostili smo bivšeg učenika, Iliju Grka. Ilija je završio osnovnu školu u Gajdobri i nastavio školovanje u Srpskoj gimnaziji u Budimpešti. U julu 2017, je učestvovao na takmičenju First Global Challenge u Vašingtonu. Takmičenje je iz oblasti robotike a Ilija nam je putem prezentacije preneo iskustva i doživljaje. Ovakvim aktivnostima učenici postaju svesni da i deca iz manjih sredina mogu postići mnogo, dodatno su motivisani i spremniji za rad. Nakon predavanja, učenici 8-2, Danijela Lučić, Dušica Mićić i Nikola Ćulibrk, izveli su nekoliko eksperimenata, pojasnili publici koje hemijske ili fizičke reakcije su se desile i dali ostalim učenicima uputstva kako date eksperimente mogu isprobati i kod kuće.

dav

Priču o nauci smo zaokružili odlaskom na Sajam nauke u Beogradu 15.12.2017. godine.

IMG-53de70cba3316f53de9df3e6bbd4ea36-V

IMG-782bf1f9e688f2fddf1a22d0356ba07c-V

IMG-6331ef38e4e56191b30b491dcd434363-V

Vidimo se i naredne godine!

TREĆI FESTIVAL NAUKE „NAUKA RULEZ“

I ove školske godine smo organizovali Festival nauke ali sa malo drugačijim aktivnostima od prošlogodišnjih. Nastavnica Jelena Fodora, u saradnji sa nastavnicom Milanom Lovrenčić, napisala je projekat pod nazivom „Dani nauke“. Cilj projekta i samih aktivnosti je razvijanje interesovanja za naučne sadržaje i povećanje broja učenika u vannastavnim aktivnostima.

Program je izgledao ovako:

• aktivnost 1 – radionica „Reciklaža nije gnjavaža“ 4.11.2016. god. Učenici petog i šestog razreda su od plastičnih flaša pravili automobile sa kojima su se i trkali na kraju radionice. Učenik osmog razreda, Adrian Vukojević, je prikazao film o reciklaži i važnosti reciklaže za životnu sredinu.

dsc01614

dsc01613dsc01617  dsc01615dsc01616

dsc01618

dsc01622

dsc01623

dsc01608

• aktivnost 2 – „Naučni kviz“ 8.11.2016. god. Učenici sedmog i osmog razreda su se nadmetali u poznavanju gradiva predmeta biologija, geografija, fizika i hemija kroz interesantne asocijacije i kviz Milioner. Pobednici kviza su predstavnici odeljenja VIII 2. Čestitamo! Zahvaljujemo se nastavnicima koji su pripremili pitanja za kviz i asocijacije Branki Bajić, Ljiljani Marjanović, Dani Doder i Milodarki Gordić.

dsc01628

dsc01626

dsc01632

dsc01637

dsc01639

dsc01646

• aktivnost 3 – predavanje „Život i delo Marije Kiri“ 9.11.2016. god. Predavanje su pripremili nastavnica hemije, Milodarka Gordić, i učenice VIII 1 odeljenja. Pored predavanja i prezentacije uključeni su bili i učenici iz publike u interaktivnom utvrđivanju gradiva.

dsc01650

dsc01655

dsc01657

dsc01653

dsc01648

Svi učesnici na festivalu su dobili slatki paketić, učenici koji su učestvovali na kvizu su dobili i diplome a pobednici i nagrade. Svim napomenutim učenicima obezbeđen je prevoz za odlazak u Beograd 16. decembra, kada ćemo posetiti deseti Festival nauke pod nazivom „Čista desetka“.

Nadamo se da smo projektnim aktivnostima podstakli interesovanje za prirodne nauke i motivaciju za bolji rad i više druženja kako učenika tako i nastavnika.

Hvala svima na saradnji.

Koordinatori projekta

Jelena Fodora i

Milana Lovrenčić

FESTIVAL NAUKE – VELIKI PRASAK
Našu školu su 12.11.2015. god. posetili članovi Astronomskog društva „Univerzum“ Janko Mravik, Miloš Gagić i Jaroslav Grnja. Oni su zanimljivom pričom pokušali da približe našim učenicima nedostižne zvezde, objasnili su nam kako da se orijentišemo pomoću njih a naučili smo i poneka sazvežđa. Nakon teorijskog uvoda učenici su bili u prilici da uz pomoć teleskopa posmatraju zvezde. Zatim 16. i 17. novembra, kao i prethodne godine, učenici šestih, sedmih i osmih razreda su pokazali interesantne eksperimente svojim drugarima.