Фестивал науке

ЧЕТВРТИ ДАНИ НАУКЕ „ЧУДА СУ СВУДА“

Поводом обележавања светског дана науке који је 7. новембра и ове школске године у ОШ „Алекса Шантић“ одржан је фестивал науке. Чланице Актива природних наука наставница   Јелена Фодора, Дана Додер, Милодарка Гордић, Биља Шутић, Бајић Бранка, Љиљана Марјановић, Богдан Зуровац заједно у сарадњи са  наставницом енглеског језика, Миланом Ловренчић, организовале су активност под називом – ЧУДА СУ СВУДА. Наиме, ученици петог и  шестог разреда су имали радионицу о рециклажи, ученици седмог и осмог разреда су учествовали у научном квизу а ученици осмог разреда су извели и неколико експеримената.

Програм је изгледао овако:

Петак 10.11.2017. у 13:15 часова  – Радионица „Bubble machine“

Радионицу је припремила наставница Јелена Фодора. Ученик 8-2, Никола Дангубић је припремио кратак филм о чињеницама, занимљивостима и важности рециклаже. Након тога ученици су подељени у пет груп1 (5-1, 5-2, 5-3, 6-1, 6-2) са по четири члана. Наставница Фодора је поделила материјал, објаснила кораке и показала кратак филм о томе како направити машину за балончиће од рециклираних материјала. Ученици су приступили изради. Свака група је имала ментора – Јелена Фодора, Милана Ловренчић, Дуња Бошковић (8-2), Милош Самарџић (8-2) и Анђела Ђурић (8-1). Након израде групе су представиле своје машине. Сви ученици су добили слатки пакет за учешће у радионици.

Четвртак  9.11.2017. у 13:15 часова  – Научни квиз

Научни квиз је организовала Милана Ловренчић. Наставници природних наука су припремили питања за ученике, Дана Додер (физика), Љиљана Марјановић (географија), Бајић Бранка (биологија), Милодарка Гордић (хемија) и Богдан Зуровац (математика). По три ученика седмог један и два, и три ученика представника осмог један и два су се такмичили у две игре, асоцијације и милионер. Сви учесници су добили слатки пакет и похвалницу за учешће а победници су добили и поклон  књигу.

Понедељак  6.11.2017. у 12:00 часова – Гост инзненађења и експерименти

Угостили смо бившег ученика, Илију Грка. Илија је завршио основну школу у Гајдобри и наставио школовање у Српској гимназији у Будимпешти. У јулу 2017, је учествовао на такмичењу First Global Challenge у Вашингтону. Такмичење је из области роботике а Илија нам је путем презентације пренео искуства и доживљаје. Оваквим активностима ученици постају свесни да и деца из мањих средина могу постићи много, додатно су мотивисани и спремнији за рад. Након предавања, ученици 8-2, Данијела Лучић, Душица Мићић и Никола Ћулибрк, извели су неколико експеримената, појаснили публици које хемијске или физичке реакције су се десиле и дали осталим ученицима упутства како дате експерименте могу испробати и код куће.

dav

Причу о науци смо заокружили одласком на Сајам науке у Београду 15.12.2017. године.

IMG-53de70cba3316f53de9df3e6bbd4ea36-V

IMG-782bf1f9e688f2fddf1a22d0356ba07c-V

IMG-6331ef38e4e56191b30b491dcd434363-V

Видимо се и наредне године!

ТРЕЋИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ „НАУКА РУЛЕЗ“

И ове школске године смо организовали Фестивал науке али са мало другачијим активностима од прошлогодишњих. Наставница Јелена Фодора, у сарадњи са наставницом Миланом Ловренчић, написала је пројекат под називом „Дани науке“. Циљ пројекта и самих активности је развијање интересовања за научне садржаје и повећање броја ученика у ваннаставним активностима.

Програм је изгледао овако:

• активност 1 – радионица „Рециклажа није гњаважа“ 4.11.2016. год. Ученици петог и шестог разреда су од пластичних флаша правили аутомобиле са којима су се и тркали на крају радионице. Ученик осмог разреда, Адриан Вукојевић, је приказао филм о рециклажи и важности рециклаже за животну средину.

dsc01614

dsc01613dsc01617  dsc01615dsc01616

dsc01618

dsc01622

dsc01623

dsc01608

• активност 2 – „Научни квиз“ 8.11.2016. год. Ученици седмог и осмог разреда су се надметали у познавању градива предмета биологија, географија, физика и хемија кроз интересантне асоцијације и квиз Милионер. Победници квиза су представници одељења VIII 2. Честитамо! Захваљујемо се наставницима који су припремили питања за квиз и асоцијације Бранки Бајић, Љиљани Марјановић, Дани Додер и Милодарки Гордић.

dsc01628

dsc01626

dsc01632

dsc01637

dsc01639

dsc01646

• активност 3 – предавање „Живот и дело Марије Кири“ 9.11.2016. год. Предавање су припремили наставница хемије, Милодарка Гордић, и ученице VIII 1 одељења. Поред предавања и презентације укључени су били и ученици из публике у интерактивном утврђивању градива.

dsc01650

dsc01655

dsc01657

dsc01653

dsc01648

Сви учесници на фестивалу су добили слатки пакетић, ученици који су учествовали на квизу су добили и дипломе а победници и награде. Свим напоменутим ученицима обезбеђен је превоз за одлазак у Београд 16. децембра, када ћемо посетити десети Фестивал науке под називом „Чиста десетка“.

Надамо се да смо пројектним активностима подстакли интересовање за природне науке и мотивацију за бољи рад и више дружења како ученика тако и наставника.

Хвала свима на сарадњи.

Координатори пројекта

Јелена Фодора и

Милана Ловренчић

ФЕСТИВАЛ НАУКЕ – ВЕЛИКИ ПРАСАК
Нашу школу су 12.11.2015. год. посетили чланови Астрономског друштва „Универзум“ Јанко Мравик, Милош Гагић и Јарослав Грња. Они су занимљивом причом покушали да приближе нашим ученицима недостижне звезде, објаснили су нам како да се оријентишемо помоћу њих а научили смо и понека сазвежђа. Након теоријског увода ученици су били у прилици да уз помоћ телескопа посматрају звезде. Затим 16. и 17. новембра, као и претходне године, ученици шестих, седмих и осмих разреда су показали интересантне експерименте својим другарима.