Muzička

MUZIČKA SEKCIJA OŠ „Aleksa Šantić“
Gajdobra – Nova Gajdobra
Muzička sekcija (Hor i Orkestar) se održavatokom cele školske godine
Sekciju osmišljava i vodi nastavnik solfeđa i muzičke kulture , Snežana Žujić

CILJ I ZADACI MUZIČKE SEKCIJE:
• Približavanje muzičke umetnosti učenicima
• Mogućnost upoznavanja novih muzičkih dela i značajem kompozitora
• Negovanje lepog pevanja
• Razvijanje glasovnog aparata
• Razvijanje motorike
• Razvijanje memorije
• Razvijanje osećaja za lepo i kvalitetno
• Razvijanje grupnog muziciranja, mogućnost druženja, komunikacije, razvijanje odgovornosti, komunikacije
• Smirivanje agresije (mnoge studije, pokazale, kako učestvovanje u horu, smanjuje agresivnost kod dece)
• Upoznavanje sa pozorištem

U Muzičkoj sekciji, mogu da učestvuju svi učenici od petog do osmog razreda, koji su zainteresovani, jer ima puno mogućnosti za izražavanje, osim kada su u pitanju hor i orkestar (hor-koji podrazumeva prisutnost sluha, memorije, tačnog reprodukovanja melodije i ritma , a u orkestru, kada je u pitanju ritmička sekcija, posebno – ritma).
Horsko pevanje dovodi do poboljšanja međusobnih odnosa pojedinaca u okviru grupe. Takođe, uči decu timskom radu i disciplini. Ne treba zaboraviti ni važnost druženja i stvaranja socijalnih veza u horu, ali i zabavu, zajedničko savladavanje prepreka i novih iskustava. Pevanje u horu je idealno za decu, koja imaju poteškoća sa učenjem, jer predstavlja svojevrsni trening memorije. Deca, koja pevaju u horu, bar jednom nedeljno, pokazuju značajno bolji uspeh u školi, veću dozu kreativnosti i lakše prihvatanje radnih navika . Horsko pevanje podstiče razvoj intelekta, kao i svako drugo bavljenje muzikom . Hor je odličan način za stvaranje radnih navika, ali i za postavljanje osnova samopouzdanja kod dece svih uzrasta . Važna činjenica je i to da deca, koja su angažovana u horu mnogo bolje kontrolišu svoje emocije, jasnije ih prikazuju i svesniji su svojih potreba i želja. Istraživanja širom sveta pokazuju da deca, koja pevaju u horu imaju bolju građansku svest, češće su volonteri, podržavaju i istražuju druge umetničke forme. Pevanje u horu se može posmatrati i kao deo emocionalnog opismenjavanja, jer pomaže pojedincu da se suoči sa svojim strahovima i nesigurnošću, poboljšava kreativnost i emocionalno izražavanje.

Školska 2015/2016.
• Povodom godišnjica smrti velikih i značajnih srpskih kompozitora, a u okviru Dečje nedelje učenici sedmih i osmih razreda uradili panoe o Korneliju Stankoviću i Isidoru Bajiću i na taj način obeležili godišnjicu. Radovi se nalaze u holu škole (Nova Gajdobra) i u Muzičkom kabinetu (Gajdobra).

NASTUPI:
14. decembra, 2015. godine, u Fiskulturnoj sali naše škole, održao se Novogodišnji koncert, na kom su učestvovali članovi Muzičke sekcije Gajdobra-Nova Gajdobra i članovi kluba Akord iz Bačke Palanke .
Učenici naše škole izveli su sledeći program:
• Noćas nisu sjale – Aleksa Šantić/Stanislav Binički, instrumentalna pratnja, gitara-Marko Šalić
• Dobri domaćine – Kornelije Stanković, instrumentalna pratnja tamburica-Ivana Smiljanić, učenica Gimnazije „20.oktobar“, Bačka Palanka
• Srpkinja – Isidor Bajić, instrumentalna pratnja –tamburica, Ivana Smiljanić (četvrti razred Gimnazije „20.oktobar“ Bačka Palanka)

23.decembar, 2015.godine
Koncert za kraj I polugodišta, za sve učenike u Novoj Gajdobri.
Koncert izvode učenici 6-2 odeljenja

Program, koji su izveli učenici:
• Solmizacija-Ričard Rodžers (iz filma Moje pesme, moji snovi)
• Oj, za gorom-narodna pesma- orkestar odeljenja blok flauta
• Gde je onaj cvetak žuti – Đ.B.Pergolezi
• Uspavanka – V.A.Mocart
• Tiho noći-J.J.Zmaj /reči/
• Kočija – dečja pesma iz Indonezije
• Noćas nisu sjale – A.Šantić/S.Binički
• Pade snežak; Padaj, padaj; Vejavica /tri pesme različitih autora/
• Glava mi u torbi – LJ.Ršumović, J.Adamov
• Srpkinja – I. Bajić

8.januar, 2016.godine, 19 časova, Svečana sala Muzeja grada u Bačkoj Palanci
Hor i orkestar, gosti na XV Božićnom koncertu crkvenog hora „Sveti Jovan Krstitelj“, povodom godišnjica Kornelija Stankovića i Isidora Bajića
Naši učenici su otvorili koncert sledećim programom:
• Božić, Božić – narodna Božićna pesma (hor i orkestar blok flauta), udaraljke-Nikola Jandrić (učenik četvrtog razreda Gimnazije „20.oktobar“, Bačka Palanka)
• Dobri domaćine – Kornelije Stanković; klavirska pratnja: Smiljana Danilov (druga godina Akademije umetnosti u Novom Sadu)
• Vsji jazici – narodna Božićna pesma
• Srpkinja – Isidor Bajić, pratnja: tamburica, Ivana Smiljanić (četvrti razred Gimnazije „20.oktobar“, Bačka Palanka)

Dan Svetog Save, 27 januar
Uoči dana Svetog Save, u organizaciji SPC Bačka Palanka, u gradskom bioskopu u Bačkoj Palanci, sa početkom u 20 časova, održana je Svetosavska akademija, na kojoj su pored mnogobrojnih učesnika iz bačkopalanačkih škola, učestvovali učenici Muzičke sekcije naše škole (Hor i Orkestar).
Naši učenici su otvorili Akademiju izvodeći Himnu Svetom Savi (pevači uz instrumentalnu pratnju blok flauta), a u toku Akademije su nekkoliko puta izlazili na scenu izvodeći:
• Tropar Svetom Savi, zapis N.Baračkog
• Dobri domaćine, K.Stanković (tamburica Ivana SMiljanić)
• Srpkinja, Isidor Bajić (tamburica Ivana Smiljanić)

Na Dan, Svetog Save, učenici Muzičke sekcije su učestvovali u osvećenju slavskog kolača u Novoj Gajdobri, a potom i u okiru programa Svetosavske priredbe, izveli i dve kompozicije (Dobri domaćine, K.Stankovića i Srpkinja, I.Bajića-tamburica Ivana Smiljanić).
Potom se pevački deo sekcije uputio u Gajdobru u hram Svetih apostola Petra i Pavla, gde je po drugi put na ovaj dan, pevao na Svetoj Liturgiji. Učenici-pojci, još nisu savladali celu Liturgiju, pa su nam pomogle članice crkvenog hora „Sveti Jovan Krstitelj“ iz Bačke Palanke: Ivana Smiljanić i Isidora Duvnjak.