Музичка

МУЗИЧКА СЕКЦИЈА ОШ „Алекса Шантић“
Гајдобра – Нова Гајдобра
Музичка секција (Хор и Оркестар) се одржаватоком целе школске године
Секцију осмишљава и води наставник солфеђа и музичке културе , Снежана Жујић

ЦИЉ И ЗАДАЦИ МУЗИЧКЕ СЕКЦИЈЕ:
• Приближавање музичке уметности ученицима
• Могућност упознавања нових музичких дела и значајем композитора
• Неговање лепог певања
• Развијање гласовног апарата
• Развијање моторике
• Развијање меморије
• Развијање осећаја за лепо и квалитетно
• Развијање групног музицирања, могућност дружења, комуникације, развијање одговорности, комуникације
• Смиривање агресије (многе студије, показале, како учествовање у хору, смањује агресивност код деце)
• Упознавање са позориштем

У Музичкој секцији, могу да учествују сви ученици од петог до осмог разреда, који су заинтересовани, јер има пуно могућности за изражавање, осим када су у питању хор и оркестар (хор-који подразумева присутност слуха, меморије, тачног репродуковања мелодије и ритма , а у оркестру, када је у питању ритмичка секција, посебно – ритма).
Хорско певање доводи до побољшања међусобних односа појединаца у оквиру групе. Такође, учи децу тимском раду и дисциплини. Не треба заборавити ни важност дружења и стварања социјалних веза у хору, али и забаву, заједничко савладавање препрека и нових искустава. Певање у хору је идеално за децу, која имају потешкоћа са учењем, јер представља својеврсни тренинг меморије. Деца, која певају у хору, бар једном недељно, показују значајно бољи успех у школи, већу дозу креативности и лакше прихватање радних навика . Хорско певање подстиче развој интелекта, као и свако друго бављење музиком . Хор је одличан начин за стварање радних навика, али и за постављање основа самопоуздања код деце свих узраста . Важна чињеница је и то да деца, која су ангажована у хору много боље контролишу своје емоције, јасније их приказују и свеснији су својих потреба и жеља. Истраживања широм света показују да деца, која певају у хору имају бољу грађанску свест, чешће су волонтери, подржавају и истражују друге уметничке форме. Певање у хору се може посматрати и као део емоционалног описмењавања, јер помаже појединцу да се суочи са својим страховима и несигурношћу, побољшава креативност и емоционално изражавање.

Школска 2015/2016.
• Поводом годишњица смрти великих и значајних српских композитора, а у оквиру Дечје недеље ученици седмих и осмих разреда урадили паное о Корнелију Станковићу и Исидору Бајићу и на тај начин обележили годишњицу. Радови се налазе у холу школе (Нова Гајдобра) и у Музичком кабинету (Гајдобра).

НАСТУПИ:
14. децембра, 2015. године, у Фискултурној сали наше школе, одржао се Новогодишњи концерт, на ком су учествовали чланови Музичке секције Гајдобра-Нова Гајдобра и чланови клуба Акорд из Бачке Паланке .
Ученици наше школе извели су следећи програм:
• Ноћас нису сјале – Алекса Шантић/Станислав Бинички, инструментална пратња, гитара-Марко Шалић
• Добри домаћине – Корнелије Станковић, инструментална пратња тамбурица-Ивана Смиљанић, ученица Гимназије „20.октобар“, Бачка Паланка
• Српкиња – Исидор Бајић, инструментална пратња –тамбурица, Ивана Смиљанић (четврти разред Гимназије „20.октобар“ Бачка Паланка)

23.децембар, 2015.године
Концерт за крај I полугодишта, за све ученике у Новој Гајдобри.
Концерт изводе ученици 6-2 одељења

Програм, који су извели ученици:
• Солмизација-Ричард Роџерс (из филма Моје песме, моји снови)
• Ој, за гором-народна песма- оркестар одељења блок флаута
• Где је онај цветак жути – Ђ.Б.Перголези
• Успаванка – В.А.Моцарт
• Тихо ноћи-Ј.Ј.Змај /речи/
• Кочија – дечја песма из Индонезије
• Ноћас нису сјале – А.Шантић/С.Бинички
• Паде снежак; Падај, падај; Вејавица /три песме различитих аутора/
• Глава ми у торби – Љ.Ршумовић, Ј.Адамов
• Српкиња – И. Бајић

8.јануар, 2016.године, 19 часова, Свечана сала Музеја града у Бачкој Паланци
Хор и оркестар, гости на XV Божићном концерту црквеног хора „Свети Јован Крститељ“, поводом годишњица Корнелија Станковића и Исидора Бајића
Наши ученици су отворили концерт следећим програмом:
• Божић, Божић – народна Божићна песма (хор и оркестар блок флаута), удараљке-Никола Јандрић (ученик четвртог разреда Гимназије „20.октобар“, Бачка Паланка)
• Добри домаћине – Корнелије Станковић; клавирска пратња: Смиљана Данилов (друга година Академије уметности у Новом Саду)
• Всји јазици – народна Божићна песма
• Српкиња – Исидор Бајић, пратња: тамбурица, Ивана Смиљанић (четврти разред Гимназије „20.октобар“, Бачка Паланка)

Дан Светог Саве, 27 јануар
Уочи дана Светог Саве, у организацији СПЦ Бачка Паланка, у градском биоскопу у Бачкој Паланци, са почетком у 20 часова, одржана је Светосавска академија, на којој су поред многобројних учесника из бачкопаланачких школа, учествовали ученици Музичке секције наше школе (Хор и Оркестар).
Наши ученици су отворили Академију изводећи Химну Светом Сави (певачи уз инструменталну пратњу блок флаута), а у току Академије су некколико пута излазили на сцену изводећи:
• Тропар Светом Сави, запис Н.Барачког
• Добри домаћине, К.Станковић (тамбурица Ивана СМиљанић)
• Српкиња, Исидор Бајић (тамбурица Ивана Смиљанић)

На Дан, Светог Саве, ученици Музичке секције су учествовали у освећењу славског колача у Новој Гајдобри, а потом и у окиру програма Светосавске приредбе, извели и две композиције (Добри домаћине, К.Станковића и Српкиња, И.Бајића-тамбурица Ивана Смиљанић).
Потом се певачки део секције упутио у Гајдобру у храм Светих апостола Петра и Павла, где је по други пут на овај дан, певао на Светој Литургији. Ученици-појци, још нису савладали целу Литургију, па су нам помогле чланице црквеног хора „Свети Јован Крститељ“ из Бачке Паланке: Ивана Смиљанић и Исидора Дувњак.